Rostlinný papír

Minule jsme se si pověděli něco o získávání barviv, jak si připravit inkoust a dneska tedy budeme pokračovat staronovým článkem na výrobu papíru, aby tím inkoustem bylo taky na co psát.

paperPředpokládá se, že výroba papíru vznikla původně v Číně, asi 105 nl. Číňané používali přírodní vlákna z lnu, konopí nebo kůry stromů. Základní postup se za ta léta nezměnil, pouze materiál je dnes dřevovina, namísto klasických rostlinných vláken.

Pro domácí výrobu budete potřebovat základní vlákninu a dva rámečky o stejné velikosti, jeden s nataženou síťovinou. Neděste se, že budete muset hledat specializovaný obchod. Stačí dva rámečky, do kterých se dávají obrázky a stará záclonovina.

Rostlinný materiál se máčí tak dlouho, dokud se jednotlivá vlákna neoddělí, potom se rozloží na síťovinu a nechá uschnout. Vyrobíte tak jeden arch papíru. Vlákninu si můžete připravit z čerstvých rostlin a nebo (a je to jednodušší) ze starého papíru. Nepoužívejte křídových papírů lesklých časopisů a mnoho novin zabarví papír došeda. Papír, který si takto vyrobíte je zcela vhodný pro magii, ale lepší je v tomto případě použít rostlin (nevíte, na co všechno se recyklovaný papír používal).

Mezi rostliny vhodné k výrobě papíru patří: kopřiva, len, sítina, obiloviny, slunečnice, janovec, bambus, heřmánek, kerblík, pampeliška, kopr, fenykl, kosatec a divizna.

 

Příprava vlákniny z rostlin

Seberte 9 litrů rostlin, nakrájejte je a roztrhejte na malé kousky, tvrdé kusy rozdrťte. Směs dejte do velkého hrnce, přidejte litr vody, přiveďte k varu a hodinku nebo dvě zvolna vařte, až vlákna změknou. Sceďte přes síto. Dejte do mixéru 2 lžíce vlákniny a půl litru vody a 15 vteřin mixujte. Hmotu můžete použít buď samotnou nebo k recyklovanému papíru. Jestliže chcete udělat dopisní papír, vmíchejte do vlákniny trochu škrobové moučky, papír bude nasávat inkoust.

Příprava vlákniny ze starého papíru

Roztrhejte papír na malé kousky a namočte přes noc ve studené vodě. Sceďte, dejte vlákninu do mixéru, 1 lžíci na čtvrt litru vody a několik vteřin mixujte. Čím déle budete mixovat, tím jemnější papír získáte.

handmade-paper-with-kids1Samotná výroba papíru

Dejte vlákninu do velké misky nebo džberu. Jemně promíchejte, počkejte, až se voda uklidní, ale nenechejte vlákninu klesnou ke dnu. Vezměte oba rámečky položené na sobě, ten síťovaný vespod, ale síťovinou nahoru. Vsuňte je do vlákniny, napřed jen šikmo okrajem, potom je pomalu sklánějte, až budou ve vodorovné poloze a opatrně je vyndejte. Vrstva vlákniny zůstane na síťovině. Velmi mírně rámečky nakloňte, aby odtekla přebytečná voda, položte je na noviny a odložte prázdný vrchní rámeček. Do vlhkého povrchu vlákniny můžete v této fázi vtisknout korunní lístky květin, hedvábí, vystříhané kousky papíru. Když hmota částečně zaschne, vezměte špachtli, papír z rámečku opatrně uvolněte a vyklopte na utěrku. Další archy se dělají stejným způsobem a pokládají se mezi utěrky na sebe. Po skončení práce položte na hromádku papíru něco těžkého, aby se vymačkal všechen zbytek vody. Když papír uschne, opatrně oddělte jednotlivé archy od sebe. Není to jednoduché, ale ruční papír má něco do sebe.

Lavenderová, S.- Franklinová, A.: Magické rostliny aneb Byliny od A do Z. Praha 1996

1 komentář u „Rostlinný papír

  1. chtěla bych mít čas, energii a věci na to, vyzkoušet zase nějaké takovéto tvoření. aspoň se o tom pěkně čte :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-) 
:whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)  :lol:  :flower:  :love: 
:-?  :o  :p