Opakování herbáře….
Tato důležitá kuchyňská bylina svou zvláštní jemnou vůní přivádí kuchaře do vytržení. Jméno má původ v řeckém „basilikon“ (královský lék). Pochází z Indie a je prý obdařena božskou mocí, proto na ni Indové přísahají u soudu. Bazalka byla také nalezena poblíž Kristova hrobu, proto ji některé řecké ortodoxní církve používají k přípravě svěcené vody. V Egyptě se zase užívala při balzamování. V anglickém folkloru se traduje, že přináší štěstí a úspěch do nového domova.
Existuje asi 60 druhů bazalek. Na Haiti je zasvěcena pohanské bohyni lásky a mexičtí venkované ji někdy nosí v kapce, aby přitahovala peníze a přivábila nazpět těkající oko milencovo. Používá se také při věštění v lásce. Na horké uhlí se přiloží dva lístky bazalky. Jestliže se spálí hned na popel, bude vztah harmonický. Pokud při hoření praskají, bude se dvojice často hádat, a když od sebe odskočí, pak je vztah odsouzen k zániku.
Bazalka se pěstuje na teplém a slunečném místě v kypré propustné půdě, ale nesnáší prudké polední slunce. Zalévá se v poledne, nikdy večer, při přílišné zálivce padají listy. Dorůstá 45-60 cm. Kvete od července do srpna v klasech bílých nebo smetanových květů.
Listy je možno sklízet kdykoliv. Při zmrazování se lístky bazalky potírají z obou stran olivovým olejem. Celé listy se skladují v olivovém oleji se solí nebo se suší prosolené.
Používá se na saláty nebo nakrájená rajčata. Sytá ostrá chuť bazalky je doplňkem česneku. Typická hlavně pro středomořskou kuchyni.
Bazalka podporuje trávení. Několik listů můžeme ponořit na několik hodin do vína a používat jako tonikum. Zmírňuje bolest po vosím bodnutí. Bazalková silice působí proti duševní únavě.
Golux, Manori P.
Literatura: Lavenderová, S.- Franklinová, A.: Magické rostliny aneb Byliny od A do Z. Praha 1996
Bremnessová, Lesley: Bylinář. Praha 1994
(obrázky všech bylinek herbáře – využity z internetu)
Nj, ale nejlepší je stejně na rajčatech s mozzarellou.
hm…mozzarella
Měla bych si ju zasadit…
Tak to bacha na smrtijedy