Omrzely vás horoskopy, kartářkám, kterých je jako hub po dešti, nedůvěřujete, nebo jen hledáte alternativu ke křišťálové kouli? Vyrobte si runy, dávné severské prasymboly divoké přírody.
Seveřané měli nespočet bohů a bohyní. Nejznámějšími z nich jsou Ásové, kterým je univerzální otec a vůdce Odin. Jistě si vzpomenete i na další – Thóra, Baldra Týra, Lokiho… z klanu Vánů Freyu a Freye… Proč je připomínám? Protože runy komunikují přímo s božstvy, na rozdíl od různých vykládacích karet, sada run bývá zasvěcena jednomu z bohů, jejich výroba podléhá určitým pravidlům a vše se odvíjí od severského panteonu. Také se říká, že runy jsou darem bohů, resp. Odina, který se pro ně obětoval, stejně jako pro moudrost neváhal vzdát se oka. K pochopení run nestačí jedna příručka, je to běh na dlouhou trať, stále je co se dozvídat. Ovšem jejich magie je silná i v dnešních dnech, takže se vám věnovaný čas jistě vrátí.
Ale nyní k samotným runám. Runové znaky jsou známé jako furtho(a)rky, což je název složený z prvních šesti run abecedy. Nejstarší verzí je germánský typ, jež se skládá z 24 znaků. Vikinský naproti tomu obsahuje pouze 16 znaků, anglosaský je rozsáhlejší se svými 33 písemeny. Možná někdo narazil i na číslo 18 – tento furthark byl sestaven na přelomu 19. a 20. století Rakušanem Guidem von Listem.
Já zůstanu u klasického germánského typu, který obsahuje 18 souhlásek a 6 samohlásek. Při zápisu sady run se používá jejich rozdělení na 3 skupiny (3 Aetty) po 8 runách. První z nich je zasvěcena Freye, živé přírodě a plodnosti. Druhý patří Heimdallovi, synovi Ódina, ve spojení s vnějšími silami, které přináší změny. Poslední náleží Tyrovi, pánovi řádu a spravedlnosti a je jednoduše záležitostí týkající se bohů, magie.
Jak a z čeho runy vyrobit?
To je otázka do pranice. Všeobecně jako vše spjaté s magií, vhodné jsou především přírodní materiály. Dřevo, kámen, to je klasika. Runy také můžete koupit hotové (nebo runové karty), ovšem nejlepší je, když věnujete runám nějaké to úsilí. Taky si při tvůrčí činnosti můžete pěkně odpočinout. Rozhodnete-li se pro dřevo, pak vhodným stromem je jeřáb, bříza nebo dub. Ale pokud máte k nějakému jinému stromu blízko, prosím. Pokud možno neberte stromu živou větev, podívejte se po suchém dříví. Pokud není zbytí, je dobré se stromu omluvit a přinést mu drobnou obětinu, než si větev uříznete. S kamínky je to jednodušší, prostě si je nasbírejte, takové, které vám něco říkají. Praktická rada – vybírejte malé (nechcete mít doma kamenolom) a oblé (lépe se na ně píše a manipuluje se s nimi), pokud možno podobných velikostí (abyste pohmaten nepoznali, o kterou runu jde).
Na vybraný materiál runy vyryjte nebo namalujte (vhodné jsou barvy na sklo, nebo jiné, které se nesmývají). Opět platí, že přírodní barviva jsou lepší, ale pokud nebudou, nevadí. I snaha se cení :) Vhodnými barvami je černá, modrá, červená.
Je dobré si rozmyslet, kterému bohu runy nabídnete a podle toho také vybrat den, kdy budete rýt. Najděte si klidné místo, kdo má možnost odejít do přírody, pak je to ideální. Nebo si doneste něco z přírody domů (muchomůrky nechte v lese).
Božstva a jejich dny
Pondělí | Úterý | Středa | Čtvrtek | Pátek | Sobota | Neděle |
Mani | Týr | Ódin | Thór | Frigg | Loki | Sol |
Chcete-li vybrat boha, který není ve výčtu – univerzálním dnem je neděle – den slunce.
Runy máte vyrobeny ve jménu boha, kterého jste si vybrali (nebo jste to vyřešili nedělí). Mějte je uložené tak, aby se vám nějaká nezatoulala, v krabičce, nebo v pytlíku (ideálně opět z přírodního materiálu). Významy jednotlivých run lze nalézt v knížkách, na netu (no dobře, postupně vám každou runu představím, bude-li odezva v komentářích).
Čas vrhání run neovlivňuje věštbu samotnou. Samozřejmě ale můžete brát v potaz měsíční fázi, roční dobu, pokud vám osobně to pomůže. Počet run záleží na vás, je známo několik výkladů. Standardní počet je 1, 3 nebo 9 run. Na danou věc se ptejte pouze jednou (nebo s větším časovým odstupem)
Kromě věštění jsou runy vhodné pro magická kouzla, léčitelství, numerologii. Ale o tom třeba příště.
V případě zájmu je možné se blíže juknout na jednotlivé mýty, zdroje severské mytologie, bohy a jiné, co byste případně chtěli si přečíst. Pokud budu vědět, podělím se. :)
Zdroje:
- Herber, Renata: Poselství run, Praha 2008
- List von, Guido: Tajemství run. 2005
- Page, R.I.: Severské mýty. Praha 2007
- Sesbírané materiály (net) a vlastní zkušenosti:)
Pro rukodělné kutily, co rádi vyrábí z přírodních prostředků připomenu starší články v archivním Pentagramu:
Barvení látek aneb Alternativní způsob upotřebení rostlin
Rostlinný papír
To je moc pěkný a zajímavý článek. Kdybych věděla, že bych uměla z run věštit, bavilo by mně si i nějaké vyrobit.
Já bych měla zájem přečíst si něco o té severské mytologii (Man možná bude vědět, proč:))
A zajímalo by mně, co ty jednotlivé symboly znamenají a jak se runy vykládají. Taky se “tahají”, jako karty?
pěkně sepsáno! jména bohů se ukazují v anglických názvech dnů. akorát sobota je, myslím, novější a spojená se Saturnem.
a taky maslím, že se runy buď tahají ze sáčku jako maturitní otázky :), nebo se nějak házely, ne?
Jo, to je fakt, je to vidět v té tabulce (teda když si přeložíš, že)
Já tahám z krabičky -protřepu a lovím:) jednu jen na odpověd na malou otázku, víc, když chci komplexnější výklad – ty si pak pokládám podobně jako karty (jen místo z balíčku zas vybírám z krabičky) do schémat.
Styx: heh, jo, docela se to “sešlo” vhodně Jinak, na Losu ryje runy Liam:D
Heh, tak to si Styx asi brzy zase udělá procházku na Příčnou, abych se o runách dozvěděla víc. :D
Toho anonyma jsem psala pochopitelně já, nechápu, že mě to odhlásilo.
Prohlížeč ti asi smazal cookies, tak to zapomnělo, že jsi přihlášená.
Tak tohle zní skutečně zajímavě Dokonce začínám mít chuť se do toho pustit… rozhodně se těším až se dozvím víc